Poniżej przedstawiamy wam 12 miejsc, które odwiedziliśmy w maju 2022r. Miejsca te są uszeregowane w kolejności, jakiej zrobiły na nas wrażenie. Wraz z listą przedstawiamy cennik, mapki a także inne wskazówki. Mamy nadzieje, że miło spędzicie urlop w Maladze a jeśli dopiero planujecie to, że wraz z tą listą przekonamy was do odwiedzenia bardzo przyjaznej dla turystów Malagi. Jeśli macie jakiekolwiek pytania lub sugestie piszcie do nas – dziękujemy.

1. Alcazaba

Godziny otwarcia : 
W sezonie (1/04 – 31/10)
9:00 – 20:00 (ostanie wejście 19:30)
Poza sezonem (1/11 – 31/03)
9:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
1/01 oraz 25/12 – Zamknięte !

Kliknij aby dotrzeć do wejścia.

Czas zwiedzania :
Przybliżony czas zwiedzania obiektu to 1h.

Opłaty za wejście : 
€3,50 – (Alcazaba)
€5,50 – (Alcazaba + zamek Gibralfaro)
Ulgowe :
€2,50 – (Alcazaba)
€4,00 – (Alcazaba + zamek Gibralfaro)
(Ulgowe przysługują : Studentom oraz emerytom po okazaniu legitymacji)
Darmowe wejście :
Niedziela po godzinie 14:00
oraz dla dzieci poniżej 6 lat. 
Strona internetowa obiektu:
www.alcazabamalaga.com

Jak wiele miast tak i Malaga posiada swoją własną twierdze, według nas jest to najlepsza atrakcja miasta i zdecydowany numer jeden podczas urlopu w Maladze.  Podobne opinie mają internauci – na Google Maps Alcazaba notuje 4,6 gwiazdki a zdecydowana większość odwiedzających jest zachwycona spędzonym tam czasem.  Alcazaba z j. arabskiego oznacza cytadelę, wspólnie z zamkiem Gibralfaro tworzy zespół fortyfikacji znajdujących się na wzgórzu o tej samej nazwie.
Co na miejscu ? – Odwiedzając Alcazabę zobaczymy świetnie zachowane do dziś pomieszczenia, ogrody czy ceramikę z tamtejszych czasów. Jest to także doskonały punkt widokowy na port czy miasto, jednak dla osób chcących zobaczyć pełną panoramę Malagi polecamy w pierwszej kolejności wybrać się na zamek Gibralfaro a następnie ścieżką wzdłuż murów zejście do Alcazaby.  Według naszej opinii jest to zdecydowanie łatwiejsze rozwiązanie zwłaszcza podczas upalnych dni.  

 

2. Zamek Gibralfaro

Godziny otwarcia : 
W sezonie (1/04 – 31/10)
9:00 – 20:00 (ostanie wejście 19:30)
Poza sezonem (1/11 – 31/03)
9:00 – 18:00 (ostatnie wejście 17:30)
1/01 oraz 25/12 – Zamknięte !


Kliknij aby dotrzeć do wejścia.

Czas zwiedzania :
Przybliżony czas zwiedzania obiektu to 1h.

Opłaty za wejście : 
€3,50 – (Gibralfaro)
€5,50 – (Gibralfaro + Alcazaba)
Ulgowe :
€2,50 – (Gibralfaro)
€4,00 – (Gibralfaro + Alcazaba)
(Ulgowe przysługują : Studentom oraz emerytom po okazaniu legitymacji)
Darmowe wejście :
Niedziela po godzinie 14:00
oraz dla dzieci poniżej 6 lat. 
Strona internetowa obiektu:
www.alcazabamalaga.com

Zamek Gibralfaro to górna część fortyfikacji zbudowana w celach obronnych starszej twierdzy – Alcazaby. 
W porównaniu do Alcazaby ta część fortu jest zdecydowanie mniej pokryta roślinnością. W zamian jednak oferuje jedyny w Maladze widok na całą panoramę miasta. Można zobaczyć miedzy innymi port, stare miasto, dach katedry. Jest to także jedyne miejsce, w którym zrobimy doskonałe zdjęcie areny byków „ Plaza de Toros ”. Jeśli rozpoczynacie zwiedzanie Malagi – rekomendujemy zacząć właśnie od zamku Gibralfaro a następnie drogą wzdłuż murów zejść do Alcazaby. Na samą górę pod samo wejście zamku zabierze was autobus nr „35” który zatrzymuje się wzdłuż parku „Parque de Malaga” – cena biletu to €1,40 za osobę.
Trasa autobusu z przystankami oraz ścieżka pomiędzy fortyfikacjami poniżej.

Gibralfaro_Bus
Trasa autobusu "35"
Gibralfaro_Way
Ścieżka pomiędzy Gibralfaro a Alcazabą

3. Katedra w Maladze

Godziny otwarcia : 
Od poniedziałku do piątku:
10:00 – 20:00 * 
Sobota:
10:00 – 18:00
Niedziela:
14:00 – 18:00
(Ostatni wstęp 45min przez zamknięciem) 

Kliknij aby dotrzeć do wejścia.


Czas zwiedzania :
Przybliżony czas zwiedzania obiektu to 45min natomiast ze zwiedzaniem dachu 1h 30min.

Opłaty za wejście : 
€6,00 – (Katedra)
€10:00 – (Katedra + zwiedzanie dachu)
Ulgowe :
Dzieci do lat 13             €2,00  lub (€5,00 z dachem)
Młodzież 14-17 lat        €3.00 lub (€6.00 z dachem)
Studenci 18-25 lat         €4.00 lub (€7,00 z dachem)
Emeryci / 65+                €5.50 lub (€9,00 z dachem)
Darmowe wejście :
Od poniedziałku do czwartku 09:00 – 10:00 
(Darmowe wejście nie dotyczy dachu)
Strona internetowa obiektu:
https://malagacatedral.com/

Katedra w Maladze to według nas kolejny z najważniejszych symboli tego miasta. Każdy kto gości w Maladze powinien zobaczyć katedrę przynajmniej z zewnątrz, a nie będzie to trudne gdyż mieści się ona w niemal samym centrum starego miasta i dumnie króluje nad pozostałymi budynkami.
Katedra budowana była głównie w stylu renesansowym, ale przeciągająca się budowa spowodowała, że można dostrzec również akcenty gotyku i baroku. Tak naprawdę można napisać, że budowa nigdy się nie zakończyła, fundusze na zakończenie projektu przeznaczane były na inne potrzeby miasta i okolic.  Kupując bilety możemy wybrać opcje zwiedzania samej katedry lub także jej dachu przy asyście przewodnika. Jeśli zależy nam na samym wnętrzu do godziny 10:00 podobno można wejść za darmo, ale nie potwierdzamy – po godzinie 10:00 opłaty wg cennika wyżej.  Warto też obejść katedrę dookoła być może jedno z bocznych wejść będzie otwarte i uda wam się wejść bez opłat.
Co zobaczymy i czy warto wchodzić na dach katedry ?  Jeśli wykupimy bilet uprawniający nas do zwiedzania dachu poinformowani zostaniemy o godzinie zwiedzania, wówczas o danej godzinie musimy czekać nieopodal głównego wejścia. Zazwyczaj zbiera się tam większa grupa.  Aby wejść na dach obiektu będziemy musieli pokonać około 200 spiralnych schodków. W trakcie wspinaczki miniemy dwie wnęki, z których częściowo można zobaczyć wnętrze z góry. Po dotarciu na dach będziemy mieli widok na zabudowania starego miasta jak i port. Czy warto?  Według nas były to średnio wydane pieniądze, sam dach katedry jak i widok na miasto doskonale można zobaczyć z Alcazaby, natomiast całą panoramę miasta z wyżej położonego zamku Gibralfaro. 

4. Mercado Central de Atarazanas

Godziny otwarcia :
Od poniedziałku do soboty:
08:00 – 15:00
Niedziela:
Zamknięte.

Mercado Central De Atarazanas –  To chyba jedyne miejsce w Maladze, które wyróżnia się tysiącem kolorów i zapachów.  Jeśli interesujecie się kulinarią i lubicie poznawać nowe smaki, zapachy to jest to zdecydowanie miejsce dla was. Wchodząc jedną bramą i wychodząc drugą przemierzycie krainę andaluzyjskiej kuchni. Na miejscu możecie kupić wszelkiego rodzaju owoce morza, ryby, warzywa, przyprawy i wiele więcej. Polecam także spróbować gotowych dań wśród wielu stoisk są tam takie, które na waszych oczach przygotują krewetki, ośmiorniczki i wiele innych pyszności.
Co ciekawe samo miejsce było kiedyś stocznią. Równie jak zmieniają się barwy stoisk tak i kiedyś zmieniało się przeznaczenie tego budynku. Był tam klasztor, szpital, magazyn były też koszary.
Na szczęście obiekt znowu pełni role miejskiego targu i mamy nadzieję, że już tak pozostanie gdyż budynek wzorowo wpisuje się w życie tego miasta. 

5. Palmeral de las Sorpresas

Palmeral de las Sorpresas – Jest to strefa rekreacyjno wypoczynkowa utworzona w 2011r.
Promenada biegnąca wzdłuż nabrzeża to dziś główne miejsce, w którym znajdziemy miejscowych artystów. Charakteryzuje się przede wszystkim ciekawym zadaszeniem widocznym na zdjęciu. Wzdłuż deptaka znajdują się liczne restauracje, w których można skosztować choćby popularnych w Maladze sardynek „Espeto De Sardinas”. Oprócz restauracji można też kupić bilety na rejs wzdłuż brzegu lub odwiedzić muzeum sztuki współczesnej znajdującej się nieopodal.
Jeśli zmęczą was słoneczne promienie równolegle po drugiej stronie ulicy znajduje się najbardziej zagęszczony park „ Parque de Malaga”.

6. Centre Pompidou Malaga

Godziny otwarcia : 
Poniedziałek – Niedziela (prócz wtorków)
9:30 – 20:00 
Każdy wtorek oraz 1/01 i 25/12
Zamknięte:

Kliknij aby dotrzeć do wejścia.


Czas zwiedzania :
Przybliżony czas zwiedzania obiektu to 1h.

Opłaty za wejście : 
€9.00 – Wszystkie ekspozycje
€7.00 – Ekspozycja stała
€4.00 – Ekspozycja czasowa
Ulgowe :
€5.50 – Wszystkie ekspozycje
€4.00 – Ekspozycja stała
€2.50 – Ekspozycja czasowa
(Osoby poniżej 18r życia wchodzą za darmo)
Darmowe wejście :
Niedziela po godzinie 16:00
Strona internetowa obiektu:
https://centrepompidou-malaga.eu/

Centrum Pompidou – Muzeum Sztuki Współczesnej, bo o nim teraz piszemy to pomniejszona filia głównego muzeum w Paryżu. Obiekt w Maladze, choć jest dużo mniejszy to również ma do zaoferowania ciekawe ekspozycje zresztą jak wiemy sztuka nie ma limitu wyobraźni a tym bardziej, gdy możemy do tego zastosować elementy codziennego użytku.  Muzeum znajduje się zaraz obok zadaszonej promenady, o której pisaliśmy w punkcie piątym, jest bardzo łatwo rozpoznawalne gdyż przypomina kostkę Rubika.  Warto pamiętać, że w każdą niedziele po godzinie 16:00 ekspozycje można oglądać za darmo.

7. Plaza de Toros

  Godziny otwarcia : 
  Poniedziałek – piątek:
  9:00 – 14:00 
  Sobota, niedziela i święta:
  Zamknięte .

Opłaty za wejście : 
€1.80 ( Dla wszystkich)
Darmowe wejście :
Dzieci do lat 7.

Plaza de Toros –to nic innego jak arena walk byków.  Przez wielu znienawidzona atrakcja przyczyniająca się do torturowania zwierząt a dla innych sposób na rozrywkę. My nie opowiadamy się za żadną ze stron, ponieważ uważamy, że póki istnieje na to popyt póty walki będą organizowane przy czym co tu  by nie mówić walki niejako wpisują się w hiszpańską kulturę. Mimo to uważamy, że samą arenę warto odwiedzić. Dla wszystkich, którzy mają chęć zobaczyć byki w akcji średnia cena biletu zaczyna się od €30 osiągając cenę nawet €140. Kalendarz imprez dostępny w Internecie. Najlepszy widok na arenę można uzyskać ze wzgórza na zamku Gibralfaro.

8. Playa de la Malagueta

Plaża Malagueta – Najbardziej popularna plaża tego miasta, która codziennie przyciąga szeroką rzeszę młodszych osób i nie tylko. Jej brzeg rozciąga się na długości około 5km. Wzdłuż brzegu znajduję się wiele różnorodnych chiringuitos czyli tzw. Barów, i restauracji na piasku. Jest to też miejsce gdzie najszybciej znajdziecie pieczące się na ogniu sardynki. Jeśli liczycie na biały piasek to na pewno nie tutaj. Plaża nie należy do najczystszych a w naszej opinii jest to jedna z najgorszych plaż, jakie widzieliśmy.  Spoglądając na powyższe zdjęcie widać, że nie wygląda zbyt zachęcająco i tak faktycznie jest. Od innych osób dowiedzieliśmy się, że samo zejście do morza jest dość kamieniste i niezbyt komfortowe. Niestety podczas naszego pobytu w połowie maja plaża o godzinie 18 zamierała wszystkie bary się zamykały a życie przenosiło się do miasta lub na promenadę. Mimo to będąc w Maladze warto odwiedzić i zrobić sobie zdjęcie przy słynnym napisie. 

9. Teatro Romano

 

 Godziny otwarcia : 
 Wtorek – sobota:
 10:00 – 18:00 
 Niedziele i święta:
 10:00 – 16:00
 Poniedziałek i dni poniżej*:
 Zamknięte 
* 1/01, 6/01, 1/05 , 24/12, 25,12 oraz 31/12

Opłaty za wejście : 
 – Wstęp bezpłatny


Kliknij aby dotrzeć na miejsce.

Ruiny starożytnego teatru rzymskiego które znajdują się u podnóża wzgórza Gibralfaro i są niemal przyklejone do kas biletowych i wejścia na Alcazabe. Wstęp do teatru jest bezpłatny – wchodzi się do niego przechodząc przez mały pawilonik. Tą atrakcje najlepiej odwiedzić po zmroku wówczas oświetlenie pięknie komponuję się z murami obronnymi. 

10. Museo Picasso 

 

Godziny otwarcia : 
Muzeum otwarte 7 dni w tygodniu wg harmonogramu:
Marzec – czerwiec: 10:00 – 19:00
Lipiec – sierpień 10:00 – 20:00
Wrzesień – październik 10:00 – 19:00
Listopad – luty 10:00 – 18:00
Specjalne terminy:
24 i 31 grudnia oraz 5 stycznia 10:00 – 15:00

25 grudnia / 1 oraz 6 stycznia – Zamknięte


Kliknij aby dotrzeć do wejścia.

Opłaty za wejście : 
€12.00 – Wszystkie ekspozycje
€9.00 – Ekspozycja stała
€8.00 – Ekspozycja czasowa
Ulgowe :
€9.00 – Wszystkie ekspozycje
€7.00 – Ekspozycja stała
€6.00 – Ekspozycja czasowa
(Niepełnosprawni oraz osoby poniżej 18 lat wchodzą za darmo)
Darmowe wejście :
Niedziela (dwie godziny przed zamknięciem)
a także dni : 28/02, 18/05, 27/09, 27/10

Strona internetowa obiektu:

https://www.museopicassomalaga.org

Jeśli zamierzacie się wybrać do Malagi to na pewno już wiecie że Pablo Picasso urodził się właśnie w tym mieście. Co za tym idzie koniecznie natkniecie się na jego dzieła. Jeśli nawet nie interesujecie się jego sztuką to przechodząc przez miasto niejednokrotnie spotkacie się z akcentami nawiązującymi do jego twórczości. Wejście do muzeum ukryte jest w jednej z węższych uliczek miasta i znajduje się w zabytkowym pałacu Buenavista.
W 11 salach wystawione jest ponad 230 dzieł a oprócz tego można obejrzeć również ekspozycje tymczasowe.

11. Plaza de la Merced 

Plaza de la Merced to kolejne bardzo popularne miejsce spotkań.  Zarówno w dzień jak i w nocy możemy napić się zimnej sangrii w jednej z restauracji jednocześnie obserwując występy miejscowych artystów. Prócz tego jest to plac, na którym odbywa się wiele imprez. Co jeszcze wyróżnia ten plac? Jest otoczony pięknymi drzewami (jakaranda), które tętnią fioletowym kolorem, poza tym jest to miejsce słynnego artysty Pabla Picassa, którego rodzinny dom znajduje się tuż za rogiem. On sam natomiast siedzi sobie na jednej z ławeczek.

12. Museo Casa Natal 
(Dom narodzin Pablo Picasso)

Godziny otwarcia : 
Poniedziałek – niedziela (również święta)
9:30 – 20:00 
24 i 31 grudnia:
9:30 – 15:00
25 grudnia / 1 stycznia – Zamknięte


Kliknij aby dotrzeć do wejścia.

Czas zwiedzania :
Przybliżony czas zwiedzania obiektu to 30min.

Opłaty za wejście : 
€4.00 – Wszystkie ekspozycje
€3.00 – Ekspozycja stała
€3.00 – Ekspozycja czasowa
Ulgowe :
€2.50 – Wszystkie ekspozycje
€2.00 – Ekspozycja stała
€2.00 – Ekspozycja czasowa
(Niepełnosprawni oraz osoby poniżej 18 lat wchodzą za darmo)
Darmowe wejście :
Niedziela 16:00 – 19:45 
a także dni : 28/02, 18/05, 27/09, 25/10

Strona internetowa obiektu:

https://museocasanatalpicasso.malaga.eu/

To właśnie w tym miejscu 25 października 1881r na świat przyszedł Pablo Ruiz Picasso gdzie spędził pierwsze 10 lat swojego życia. W dniu dzisiejszym na dwóch kondygnacjach znajduje się muzeum a w nim dzieła jego młodości i nie tylko.  Oprócz eksponatów Picasso organizowane są ekspozycje czasowe.

Pozostałe atrakcje które warto odwiedzić:

 • Calle Merques de Larios – Głowny szeroki deptak w Maladze.
 • Museo de Malaga – Największe muzeum sztuk w Andaluzji.
 • Museo Jorge Rando – Muzeum poświęcone jego twórczości. 
 • Malaga Airport Museum – Muzeum poświęcone lotnictwu.
 • Museo del Patrimonio Municipal – Muzeum z pokaźną kolekcją lokalnych dzieł sztuki.
 • Coleccion del Museo Ruso – Muzeum poświęcone rosyjskiej kulturze.
 • Malaga CF Museo – Muzeum poświęcone miejscowemu klubowi piłkarskiemu.
 • Revello de Toro Museo – Galeria sztuki znanego portrecisty
 • Carmen Thyssen Museo – Kolejne muzeum sztuki.
 • Museo de la imaginacion – Coś fajnego dla dzieci i nie tylko, muzeum iluzji optycznych.
 • Principia Science Malaga – Muzeum nauki 
 • Museo Automovilistico & de la Moda – Muzeum motoryzacji i mody 
 • Museo Interactivo de la Musica – Muzeum historii muzyki (przyjazne dzieciom)
 • Museo Alborania – Muzeum morskie
 • Museo del Vino – Muzeum poświęcone produkcji wina
 • Museo del Vidrio Cristal de Malaga – Muzeum szkła i kryształów
 

Jeśli o czymś nie wspomnieliśmy miło będzie jeśli dasz nam znać
Napisz do nas e-mail lub zostaw info w komentarzu.
Dziękujemy.

Hippo

Napisz komentarz