Nessebar perła Morza Czarnego lub jak mówią inni miniatura Dubrownika.  Dla jednych urokliwe miasteczko a dla kolejnych przereklamowane miejsce, któremu nie warto poświęcać nawet minuty.
Jak jest faktycznie ? Co zobaczyć  i o tym, jakie mamy odczucia po ostatnim urlopie w tym wpisie.

Na początek odrobina faktów:
Nessebar bądź Nesebyr to 11-tysięczne miasto położone nieopodal największego kurortu Bułgarii. Miasto podzielone jest na dwie części starożytną i współczesną, które są ze sobą podzielone wąskim przesmykiem. Część starożytna została wpisana w 1983r na listę Światowego Dziedzictwa UNESCO.

Nessebar jest nazwany miastem 40 cerkwi i faktycznie jest to najbardziej trafny fakt. Niemal od razu po przekroczeniu głównej bramy napotkamy pierwszą chyba najładniejszą i najlepiej zachowaną cerkiew Chrystusa Pantokratora.  Spacerując po mieście napotkacie się na nie prawie na każdym rogu.  Najwięcej cerkwi powstało głównie za czasów panowania Cesarstwa Bizantyjskiego i Cara Iwana Aleksandra.  Do dziś zachowała się tylko ich nieznaczna część.  Oprócz Cesarstwa Bizantyjskiego widać także ślady Greków, którzy nadali miastu nazwę Mesambria, Rzymian, którzy zostawili po sobie sieć kanalizacji oraz łaźnie termalne. W Historii swój udział miały także ludy Słowiańskie to one nadały miastu ostateczną nazwę Nessebar a także Turcy, którzy w porównaniu do reszty doprowadzały miasto do ruiny. Na szczęście w 1878r miasto zostało odbite z rąk Turków a następnie w kolejnych latach stawało się centrum tworzenia tożsamości narodowej Bułgarów. Swój ponowny rozkwit miasto rozpoczęło w 1950r przy okazji budowy kurortu na Słonecznym Brzegu.

Nessebar dzisiaj:
Nessebar w dzisiejszych czasach to przede wszystkim główna atrakcja Słonecznego Brzegu, bo czym był by urlop bez odwiedzin najstarszego miasta Bułgarii. Codziennie miasto przyciąga tysiące turystów jednocześnie próbując dostosować się do ich potrzeb. Planując odwiedziny spotkaliśmy się z wieloma opiniami. Wiele z nich mówi o tym, że za mury miasta wkradła się komercja i miasteczko stało się przereklamowane. Po części faktycznie tak jest. Nessebar został miejscami zalany niepotrzebnymi sklepikami oferującymi chińszczyznę, którą bez trudu można zamówić na Aliexpress. O ile w całości rozumiemy i popieramy miejsca, w których oferowane są wyroby rzemieślnicze bądź miejscowe tradycyjne produkty, tak uważamy, że miasto powinno wprowadzić całkowite embargo na plastikową tandetę z Chin bądź przynajmniej wyprowadzić ją po za mury starego miasta.
Żeby nie było, że piszemy źle – uważamy, że miasteczko jest ładne i urocze samo w sobie. Wystarczy zboczyć z głównych uliczek, aby poczuć klimat minionych lat, zobaczyć rdzennych mieszkańców oraz ich styl życia.
W jednej z bocznych uliczek znajdziemy także znakomitą winiarnię o takiej samej nazwie jak niegdyś miasto mianowicie: „Mesambria ”. Naszym zdanie obowiązkowe miejsce, w którym warto zatrzymać się na degustację miejscowych win oraz innych wyrobów. W trakcie spaceru możecie wybrać się na obiad lub kolację odwiedzając jedną z licznych restauracji. Część z nich przystosowana jest typowo dla turystów ze środkowej Europy zaś inne serwują tradycyjne bułgarskie potrawy.
Planując odwiedzić Nessebar warto zobaczyć jego dwa oblicza. Podobnie jak Słoneczny Brzeg tak i tutaj atmosfera miasta zmienia się w zależności od pory dnia. Od rana turystów jest nie wielu panuje cisza a słońce skutecznie zniechęca do wycieczek. Pora pozwala jednak obejrzeć miasto przed turystycznym gwarem.  Wieczorem sytuacja zmienia się diametralnie.  Na uliczkach robi się tłok zaś miejsca w restauracjach zapełniają bardzo szybko, po zachodzie słońca miasto nabiera nowych barw i bajkowej atmosfery.

Co zobaczyć w Nessebarze ?
Na samym wstępie przypomnimy, że głównymi atrakcjami są cerkwie a także muzeum Archeologiczne oraz Etnograficzne poniżej przedstawiamy cennik proszę się zorientować, która opcja będzie dla was lepsza. Do wyboru są bilety pojedyncze lub łączone. Kupując bilety warto dowiedzieć się czy wszystkie atrakcje są otwarte dla zwiedzających gdyż możliwe, że będą prowadzone prace konserwacyjne.

1. Stary wiatrak i pomnik św. Mikołaja.

Wiatrak najprawdopodobniej będzie pierwszym punktem, jaki zobaczycie jadąc do Nessebar.
Jest to najbardziej charakterystyczny symbol starego miasta, który utrwalony został na wielu pamiątkach. Szacuje się, że stary młyn pochodzi z czasów odrodzenia bułgarskiego.

Kawałek drogi dalej po prawej stronie znajduje się pomnik Św. Mikołaja patrona rybaków i żeglarzy. Statua jest stosunkowo młoda, ponieważ powstała w 2006r.

2. Muzeum Archeologiczne.

Zaraz za główną bramą miasta po prawej stronie znajduje się budynek muzeum Archeologicznego.
Zbiory zaczęto kolekcjonować w 1956r a pierwsza ekspozycja znajdowała się kościele św. Jana Chrzciciela. W 1994r muzeum zostało przeniesione do nowego budynku. Obecnie zbiory można oglądać w czterech salach wystawowych.

3. Cerkiew Chrystusa Pantokratora.

200 metrów za głową bramą miasta znajduje się najładniejsza i najlepiej zachowana cerkiew.
Otoczony wśród kwiatów budynek pochodzi z przełomu XIII i XIV wieku. Obecnie pełni funkcje muzeum.

4. Cerkiew św. Jana Chrzciciela.

Cerkiew została zbudowana w X wieku na fundamentach wcześniejszej bazyliki z czasów bizantyjskich. Uważana za jedną z piękniejszych cerkwi w Nessebarze. Ma 14 metrów długości i 10 metrów szerokości. Podobnie jak pozostałe pełni role muzeum.

5. Cerkiew Świętych Archaniołów Michała i Gabriela

Bardzo ładna cerkiew zbudowana w XIII wieku w podobnym stylu, co pozostałe. W porównaniu do innych pobliskich cerkwi ta niestety nie nadaje się do zwiedzania. Jednakże warto obejść ją dookoła. Być może w przyszłości zostanie odrestaurowana.

6. Cerkiew Świętej Paraskiewy

Wśród drzew w zacienionym miejscu znajdziemy kolejną cerkiew. Ta została zbudowana w XIII wieku. Do dziś zachowała się całkiem nieźle, lecz dach musiał zostać odrestaurowany. Jest to jedna z pięciu cerkwi, do której wstęp jest płatny. Tak jak i w pozostałych również i ta posiada własną ekspozycje.

7. Cerkiew Świętej Bogurodzicy. (Dormition Theotokos)

Jest to najmłodsza świątynia, która zbudowana została w 1884r Do dziś odprawiane są w niej nabożeństwa.
W środku znajduję się bardzo dużo eksponatów i ciekawych rzeczy. Jest tam też sklepik dla turystów a w nim pani ekspedientka, która jednym okiem pilnuje, aby nikt nie robił zdjęć w środku. Nas nie upilnowała – przepraszamy 🙂

8. Cerkiew Bogarodzicy Eleusa

Są to pozostałości cerkwi wybudowanej w VI wieku. Cerkiew nie przetrwała próby czasu głównie z powodu trzęsień ziemi. Szkoda bo na tle morza wyglądała z pewnością atrakcyjnie.

9. Cerkiew św. Teodora

Cerkiew św. Teodora zbudowana w XIII wieku. Obecnie zamknięta można oglądać tylko z zewnątrz.

10. Muzeum Etnograficzne

Muzeum Etnograficzne urządzone jest w starym reprezentacyjnym domu z okresu odrodzenia.
Budynek wybudowany był w 1840 przez zamożnego kupca. Łącznie w 5 pokojach oraz salonie wystawione są historyczne zbiory miasta. Można zobaczyć miedzy innymi sztukę, rzemiosło, narzędzia, Broń i ubrania.

11. Cerkiew św. Zofii

Cerkiew św. Zofii powstało na przełomie V i VI wieku w samym centrum osady. Było siedzibą biskupa Nessebaru. Niestety podobnie jak część innych cerkwi ostały się same mury. Obecnie jest to punkt spotkań, występów a także doskonały plener do sesji ślubnych. Po prawej stronie cerkwi znajduje się fajny sklepik z drewnianymi wyrobami.

12. Pozostałości po łaźniach

Łaźnie bizantyjskie a właściwie ich ruiny. Była to potężna konstrukcja zbudowana w VI wieku za panowania cesarza bizantyjskiego Justyniana I Wielkiego. Część konstrukcji znajduje się pod ulicami i budynkami. Łaźnie przetrwały do VIII wieku i zostały przekształcone na inne cele. Prace odkrywcze prowadzone były przez dwa lata w 1973r a także w latach 1998-2001.

13. Cerkiew św. Szczepana

Bardzo ciekawa cerkiew wybudowana w XI wieku i przekształcana aż do XVIII wieku. Początkowo cerkiew była pod wezwaniem Matki Boskiej, dlatego bardzo dużo malowideł poświecone jest scenom z jej życia. Cerkiew ma charakterystyczny styl, co wyróżnia jaj na tle pozostałych.  Budynek jest jednym z najważniejszych zabytków bułgarskiego dziedzictwa kulturowego. Wstęp do cerkwi jest płatny.

14. Cerkiew św. Jana Aliturgetos i teatr antyczny

Pozostałości bardzo ładnej cerkwi i teatru antycznego, które są do siebie niemal przyklejone.
Cerkiew została wybudowana w XIV wieku a jej nazwa „ Aliturgetos ” pochodzi z języka greckiego, co oznacza „niepoświecony”. Wiąże się z tym ciekawa legenda mianowicie jeden z budowniczych zginął podczas prac na skutek nieszczęśliwego wypadku. W tamtych czasach prawo kanoniczne zabraniało uznawania miejsc, w których zginął człowiek, jako świątyń dla tego w tym miejscu nigdy nie odbyło się żadne nabożeństwo. Teatr natomiast został wybudowany za czasów panowania greckiego.  Obecnie odbywają się na nim imprezy kulturalne. Z obu obiektów pozostały ruiny, które po zachodzie słońca są bardzo ładnie oświetlone.

15. Winiarnia Messembria

Winiarnia Messembria to punkt, który trzeba odwiedzić obowiązkowo. Znajduje się w bocznej uliczce z dala od turystycznego gwaru.  Czasem bywa tam dużo ludzi ze względu na zorganizowane wycieczki, ale spokojnie właściciele znajdą miejsce dla każdego i zaproszą na darmową degustację wina.
Wśród prezentowanych win będziecie mogli posmakować wina różane, figowe, wytrawne i słodkie.
Spróbujecie miejscowej Rakiji a także będziecie mogli wypróbować miejscowej produkcji kosmetyki.
Z pewnością gwarantujemy, że zostaniecie przyjęci ciepło i rodzinnie. Po degustacji właściciele zaprezentują wam pakiety win w promocyjnych cenach. Możecie kupić, lecz nie musicie, ale podpowiadamy, że ceny są dość konkurencyjne i warto skorzystać.  

16. Restauracja Prince Cyril

Wśród wielu restauracji w Nessebarze ta restauracja serwuje bardzo dużo tradycyjnych dań. Dodatkowym atutem jest to, że menu jest w czterech językach w tym język Polski.  Restauracja jest przyjazna także dla dzieci, dla których przygotowane jest specjalne menu. W trakcie oczekiwania jest utworzony dla nich specjalny kącik zabaw, przez co rodzice mogą zająć się sobą. Czas oczekiwania jest całkiem przyzwoity. Dania są podawane w dużych porcjach prosto z pieca. Na powyższych zdjęciach  Tarator, czyli ogórkowy chłodnik, taca bułgarskich mięs, pieczona cukinia a także gjuwecz, czyli miejscowy gulasz.

Jak dojechać do starego Nessebaru ?

Nessebar jak już wspomnieliśmy jest głównym punktem na turystycznej mapie Słonecznego Brzegu.
Aby dostać się do starego miasta możecie skorzystać z kilku sposobów.

  1. Autobusy miejskie – Na Słonecznym Brzegu niemal każdy autobus dowiezie was pod bramę starego miasta. Najlepiej zapytać w recepcji waszego hotelu o numer autobusu i najbliższy przystanek. My przykładowo korzystaliśmy z trasy numer 2. Kursuje on od Aquaparku wzdłuż głównej ulicy nieopodal nabrzeża. Cena biletu za osobę to 2 BGN  (€1). Na Słonecznym Brzegu nie ma żadnych biletomatów. Wsiadacie do autobusu i czekacie aż ktoś z obsługi przyjdzie sprzedać wam bilet.
  2. Statek – Codziennie co godzinę od 10 do 21 miedzy molo a portem Nessebar kursuje statek. Podróż trwa około 40 minut a cena za kurs wśród fal to 15 BGN
  3. Turystyczna ciuchcia – (najmniej wygodny sposób) Z pewnością każdy z was widział ciuchcię na kołach, do której podłączone jest kilka wagoników. Takiej nie brakuje również na Słonecznym Brzegu. Ciuchcia kursuje wzdłuż całego nabrzeża odcinkami. Aby dojechać do Nessebar trzeba pamiętać, że czekają nas dwie przesiadki. Dodatkowo turyści narzekają, że droga jest dość wyboista, przez co przyjemność podróży przeradza się w bóle pośladków i nie tylko. Koszt przejazdu to 6 BGN / dzieci poniżej 7 lat 3BG / Dzieci do lat 3 za darmo.  

Napisz komentarz